Historie a plnoštíhlá móda

Dnes jsem si dovolila trošku odbočit od našich „obvyklejších“ témat a rozhodla jsem se nakouknout více do historie. Vždycky mě zajímala viktoriánská éra, tato doba gentlemanů a dam, doba sešněrovaná jak přísnými pravidly, tak pevnými korzety.

Korzety viktorianska moda - plnoštíhlá módaCo se týče dámské módy, a obzvláště z viktoriánské doby, mám v hlavě zafixované korzety sešněrované na nesmyslně úzké pasy, dlouhé odhalené krky a zdobené šaty. Protože ale krása přichází ve více než jedné velikosti, rozhodla jsem se podívat na viktoriánskou módu z pohledu plnoštíhlých dam.

Plnoštíhlá móda ve viktoriánské éře

Na jednu stranu musíme upřímně říci, že v této dávné historické době byla průměrná žena menší, hubenější a dožívala se kratšího věku. Průměr je ale jen slovo a žádná žena není průměrná, každá jsme jiná, jinak krásná, jinak zajímavá.

První, co asi většinu lidí při diskusi o viktoriánské plnoštíhlé módě napadne, jsou korzety. Tyto lehce mučící nástroje dávné doby. Já osobně mám v hlavě zafixovanou představu extrémně úzkých pasů vychrtlých žen a slečen, tak jako na obrázku výše.

Historie a plnoštíhlá móda - plnoštíhlá žena, druha polovina 19.stolZde je ale potřeba si uvědomit pár věcí. Cílem korzetu nikdy nebylo, aby ženský pas vypadal co nejmenší vzhledem k běžným velikostem, ale aby byl zdůrazněný vzhledem ke zbytku postavy. Cílem tedy není mít pas co nejmenší, ale naopak pas zvýraznit a upozornit na něj jako na krásnou ženskou křivku. V tomto kontextu mě napadá hezká spojitost s moderní plnoštíhlou módou. Cílem moderní a šik plnoštíhlé módy je nebát se trochu zvýraznit pas. Proto šaty pro plnoštíhlé často mají vázání či pásy pod prsy nebo jinak zvýrazněné pasy.

 

 

Historie a plnoštíhlá móda - Svatební fotoLehké stažení korzetu v pase také pomohlo zvýraznit další „aktiva“ plnoštíhlých dam a sice prsa a zadeček. Nosily se především sukně z těžkých látek, které splývaly podél těla a umožňovaly tak skrytí často problémové partie zadečku a naopak v kombinaci s těžkou splývavou látkou jasněji zvýraznily celou linii postavy.

(Na obrázku je krásná ukázka toho, jak nosit plnoštíhlou módu. Zvýrazněný pas, nařasená sukně splývající volně dolů. Výraznější prvek ve vlasech. Dnes by stačilo jen trošku ubrat délku sukně a máte krásný outfit).

Pravdou samozřejmě je, že móda a šaty v době viktoriánské byly mnohem více individuální záležitostí. Obchodní domy prodávající šaty spíše na tuny než na kusy, jsou smutným jevem dnešní doby, kdežto v době minulé bylo častým jevem mít vlastní švadlenu či krejčího. Je proto až škoda, že dnes tak skáčeme od jednoho výrobce k druhému, když může být o tolik jednodušší najít si svého prodejce kvalitních šatů, najít si svou správnou velikost a pak už jen netrpělivě očekávat novou kolekci…

Historie a plnoštíhlá móda - manželský par 1890

Nicméně jedno zůstává stále stejné, ať už žijeme ve viktoriánské době, nebo době moderní. Ženská postava je nádherný tvar, bez ohledu na aktuální proporce, jen se naše proporce musíme naučit správně oblékat a nosit.

Zdroj: Zde

Sdílet tento příspěvek!

O autorovi : mario dembinný

0 Komentářů